Genel

Wolverine Geri Dönüyor! (Milyonuncu Kez)

Wolverine #1 Tyler Kirkham Exclusive Cover

Wolverine’nin ilk gözüktüğü sayı Hulk 180 mi yoksa 181 mi tartışmaları tam gaz devam ederken, işi pek de güzel bir şey olmayan ama o işin en iyisi Logan sayısını unuttuğumuz kereler ölümden döndü. Her seferinde de ister tie-inler ister spin-offlar ister paralel hikayeler falan filan derken hep kendi serisine de kavuştu. Bu sefer de farklı olmuyor ve DoX (Dawn of X) statükosu altında kendi başlığıyla bizlerler birlikte.

İlk bakışta 8 dolarlık etiket fiyatının korkuttuğu Wolverine, yaklaşık 60 sayfa için paranın hakkını gerçekten veriyor diyebiliriz. X-Force çizgi romanlarının da şu anki yazarı olan Benjamin Percy, beklendiği gibi X-Force üyelerine de ana roller verdiği seride, iki farklı hikaye anlatıyor. Hikayelerin detaylarını girip okuma keyfinizi kaçırmak istemediğim için, sadece genel hatlarıyla bahsedeceğim. İlk hikaye tamamen günümüz DoX ve Krakoa ekseninde geçerken ikinci hikaye ise biraz daha 90’lar Wolverine’i tadında. Genel anlamıyla Benjamin Percy, Wolverine karakterinin X-Men dünyasındaki yerine ve diğer karakterlerin, yeni ya da eski, Wolverine ile olan ilişkilerine yoğunlaşmış. Özellikle DoX serilerini takip edenler için Kitty Pride ve Wolverine arasında yıllardır gelişen bağın önemini de görmek hoşlarına gidecektir.

Çizerler Adam Kubert ve Viktor Bogdanovic açıkçası beni rahatsız eden tek bir panel bile çizmemişler. İşin artistik tarafında mükemmel bir çizgi roman olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Kubert’in panelleri yaşça büyük, geçmiş tarihlerde Wolverine’e başlamış ve sevmiş okuyucuları da içine çekecek şekilde tasarlanmış. İki farklı çizer &renklendirmeci ile çalışılmasına rağmen, çizgi romanın bütünlüğünde sizi rahatsız edecek bir durum bulunmamakta.

Genel olarak Wolverine vs tüm diğer X-Men karakterleri ilişkilerine yoğunlaşmış çizgi roman özlediğimiz bir kaç karakteri görmemize, kendimizi uzun süreli bir planın içinde bulmamıza ve genelde solo başlıklarda görmediğimiz bir akıcılığa sahip. Ancak özellikle üstüne basmam gerekir ki, bu çizgi romanın yeni ya da değişik olan tarafı zaten Hickman’ın koyduğu görüntü. Yoksa, Percy Wolverine ile yeni bir şey ortaya koymuyor, Wolverine’i yeni bir şeye çok güzel yerleştiriyor.

Özellikle ilk açılış sayfasına bayıldığım Wolverine, 8 doların hakkını veriyor ama rafınızdaki en iyi çizgi romanlar listesine de girmekten uzak olacaktır. Etiket fiyatının hatrına 8/10 diyorum! Herkese iyi okumalar!

İlgili Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.