Genel

Örümcek Adam : Neden Miles Morales’in Başarısı Eskisinden Daha Önemli? *

*Yazının orijinal dilindeki versiyonu için https://comicbook.com/marvel/news/spider-man-miles-morales-explained-video-game-movie-comics/ —

Bu yazıyız sizin için çevirip bazı yerlerde kendi yorumlarımızı ekledik. Miles Morales son zamanlarda çizgi roman pazarındaki en sıcak çizgi roman haline geldi. Çizgi romanın pek çok yatırım aracı gibi kullanıldığını bildiğimiz Amerika’da insanlar şu anda bu çizgi romana sahip olmak için çıldırıyorlar. Peki bunun nedeni ne ve Miles Morales efekti çizgi romanın güncel durumunu anlamak için neden önemli? Keyifle okursunuz umarız.

“Sony Playstation 5 çok büyük bir medya gösterisiyle tanıtıldığı anda show’un en önemli anlarından birisi Marvel ve Sony’nin yeni oyunu Spider-Man : Miles Morales’in açıklandığı andı! Spider-Man : Into the Spider-Verse animasyon filminin başrol oyuncusu artık ellerimizde yönlendirebileceğimiz bir video oyun kahramanı haline geliyor, ve tam da zamanında! Günümüz modern çizgi roman karakterleri içerinde en başarılarından biri olan Miles Morales, tarihimizdeki bu dramatik noktada aynı zamanda da bir sembol olarak yükseliyor”

Aslında gerçekten çok haklılar, dünyanın içinde bulunduğu durum tamamen Miles Morales gibi bir karakterin yeşermesi için uygun bir ortam. Karakterin “cool” kuşağa hitap etmesi, orijin hikayesi, özellikle Amerika’da Afrika-Amerika’lılara karşı ırkçı saldırıların artması gibi sebebler bu artışın altında yatan aslında görünmeyen sebepler.

“Miles Morales : Benim Örümcek Adam’ım Değil!

Miles Gonzalo Morales 2011 yılında ünlü Spider-Man/Superman yazarı Bendis ve İtalyan çizer Sarah Picelli tarafından Marvel için yaratıldı. Miles, Afro-Latino bir genç olarak, Marvel’ın 2000 tarihli alternatif evreni olan Ultimate evreninde, ölen Peter Parker’ın yerini Örümcek Adam olarak aldı.

2000 Tarihli Ultimate Spider-Man benim de açıkçası en sevdiğim Spider-Man çizgi romanlarına sahip, oldukça kuvvetli bir alternatif evrendir. Etkileri de hala çizgi romanda ve filmlerde görülmeye devam etmektedir.

“Brian Michael Bendis’in ustaca yönettiği Ultimate Peter Parker hikayesi, 2010’ların sonunda Miles’ın üzerine evrildiğinde küresel olarak hiç de iyi tepkiler almadı. Pek çok Marvel fanı! tarafından Miles’ın sadece Obama-dönemi Amerika’sının pompaladığı sosyal adelet ve farklılıklara karşı olan nefret retoriğine cevap için tasarlanan, beyaz karakterlerin yerini Afrika-Amerika’lı karakterlere bırakmak yerine yepyeni Afrika-Amerika’lı karakterler yaratma trendinin bir sonucu olduğu düşünüldü. Pek çok başka Marvel fanı da Morales’ı savunsa da yepyeni bir karakterin en çok ihtiyacı olan şey onun kaderini belirledi : “zaman” “.

Bu dönemle ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz internette ufak bir araştırma yapabilirsiniz. Miles Morales ilk kez açıklandığında dünyadaki televizyon kanalları bile “Spider-Man artık Siyahi olacak” şeklinde haberler yapmış ve bu konu özellikle Amerika’da çokça tartışılmıştı. Kimileri ırkçı söylemlerle konuyu eleştirirken, bazı fanatik Örümcek Adam taraftarları ise karakterinin içinin giderek boşaldığını ve Peter Parker’ın artık dünyevi problemlerine rağmen kahramanlık yapan bir gencin hikayesinden sadece bir kostüm olduğuna kadar yorumlar yapıldı. Marvel için iyi günlerdi diyemeyiz.

“MILES MORALES : ÖRÜMCEK ADAM

Bir şekilde MM / ÖM fikrini yerleştirdikten sonra, Marvel karaktere yatırım yapmaya devam etti. Ultimate Comics : Spider-Man çizgi roman serisi 2015 yılında Ultimate evreninin ana örümcek adamı olarak Miles Morales’i sunuyor, evren Secret War ile bittiğinde de ana Marvel hattına transfer olmayı başarabilen ender karakterlerden biri oluyor ve kendi çizgi roman serisi olan Miles Morales : Ultimate Spider-Man başlıyor. Bir yerden sonra Miles, Marvel içerisinde o kadar popüler bir noktaya geliyor ki, Peter Parker kostümünü paylaşmak zorunda kalıyor. Modern Marvel evreninde şu an iki karakter de beraber varlıklarını sürdürüyor.

Çizgi Romanın hızlıca silinebileceğiniz dünyasının kasırgasını atlatan Miles, 2018 yapımı Spider-Man : Into The Spider-Verse filminin aldığı başarıyla birlikte küresel pazarda da tanınmaya başlıyor. Yapım sırasında pek çok kişinin sallamadığı film, ekrana girdiği andan itibaren parlak eleştiriler almaya başlıyor. Sinematik 3D tecrübesiyle bir çizgi roman filmi seyretmek sinema severlerin çok hoşuna gitse de, Miles Morales’in yürek burkan orijin hikayesi aslında ona gerçek popülerliği sağlayan şey! Hikaye, herkesin bir gün Örümcek Adam olabileceğini değil, Miles’la birlikte gelen mahalle kokulu Afro-Latino kültürünün çok yakından tanıdıkları bir çizgi roman evreninde büyümesini de anlatıyordu.

Kulaktan kulağa yayılma ve online streaming Miles Morales ve Into the Spider-Verse efsanesini yaydıkça karakter daha büyük bir ikon ve daha ötesi “marka haline geldi. Miles Morales aslında Marvel’ın büyük bir öngörüyle düşündüğü farklılıklar temasının bir yaratımıyken, günümüz sosyal toplumu ve 2010’dan itibaren başlayan düzen içerisinde tam da oturması gereken yere oturması gereken zamanda oturdu.

Neredeyse 10 yıldır piyasada olmasının sonucu olarak görüp geçiren karakter, “sosyal adalet” için yapıldığı eleştirilerine ve farklı bir ırktan gelmesiyle ilgili olan tepkilere göğüs gerdi ve en nihayetinde Marvel için Örümcek Adam markasını normal sürecinde ulaşamayacağı bir yere taşıdı. Tam da Peter Parker biraz nadasa girmişken.

Miles Morales’in şu an içinde bulunduğu durum farklı ırklardan gelen karakterlerin de en az beyaz ırktan gelenler kadar başarıya ulaşabileceğine olan inancı arttırdı. Peter Parker her zaman orijinal Örümcek-Adam ve çizgi roman efsanesi olarak kalacak ama Miles Morales’de farklı ırklardan gelen karakterler için de bir örnek olacak!”

Yazarın buraya kadar yazdığı şeyler çok önemli, çünkü bu öngörülerin hepsi ortaya çıktı tek tek. Miles Morales ilk açıklandığında hem Afro-Amerikalı hem de homoseksüel olarak lanse edilmiş, inanılmaz bir tepki olmuştu. Bugün geldiği noktada cinsel kimliğini denklemden çıkardılar ancak yazarın da bahsettiği gibi sosyal kimliği tam Amerika’nın ihtiyacı olan sembol olmasının önünü açtı. Bu bağlamda, Örümcek Adam karakterinin hep aslında bir sembol bir ikon olduğu önermesiyle yola çıkarsak Miles Morales günümüzün Örümcek Adam’ı titrini sonuna kadar hakketti diyebiliriz.

Şu sıralar, Ultimate Fallout #4 inanılmaz fiyatlara alıcı buluyor ve hatta karakterle ilgili diğer sayılar da giderek değer kazanıyor. Bu durum aslında çizgi roman gibi sanat unsurlandaki kafatasçı zihniyetin nasıl yıkıldığının da göstergesi. Amerika’da benzer kafadaki insanlar bunun “bubble” yani balon bir artış olduğunu iddia etse de sonuç olarak Miles Morales buraya 10 sene içinde ve yaklaşık 75 bine yakın bir basım sayısıyla geldi. Biz açıkçası bu artışın bir yerde duracağı ama kalıcı olacağı görüşündeyiz. İşin bir diğer yanı ise yazının orijinalinde de belirtildiği gibi aslında çizgi romanın gücüyle ilgili. Örümcek Adam farklı bir kişinin kostümü olarak da giyilse, en nihayetinde yine bir ikon olmayı sürdürüyor. Ve bu sefer farklı renkteki insanların hayatı için bir sembol oluyor.