Genel

Marvel’ın Bond Kızı: Romanoff

Web of Black Widow #1 Shannon Maer Exclusive Cover

My name is Bond…James Bond… ya da Martini’sini karıştırmadan çalkalayarak sipariş eden bir jenerasyonu tanımlayan gizli ajan hikayeleri her zaman çekicidir. Gizli örgütler, büyük komplolar, bolca aksiyon ve son teknoloji alet edevatlar, muhteşem müzikler. Bunların çoğu James Bond’un popüler kültür üzerindeki mirası. Fakat en önemlilerinden biri “femme fatale” konsepti. Ya da daha bilinen bir tabiriyle Bond kızı. Suikastçi, erkek avcısı, Bond’la aralarındaki aşk-nefret ilişkisini veya çıkar çatışmasını izlediğimiz, güzeller güzeli kadınlar!

Avengers filmleri bize Scarlett Johansson’la muazzam bir Black Widow personası hediye etti. Ancak acaba çizgi romanlarda bildiğimiz Natascha Romanoff’tan ne kadar farklı ya da ne kadar aynı. Doğrusunu söylemek gerekirse Black Widow review’u yapacak kadar Black Widow solo hikayesi okumadım, genelde hep mega-eventlerdeki rollerini değerlendirebilecek kadar bilgiye hakimim, ama Web of Black Widow için neden olmasın dedim.

Öncelikle serinin ilk sayısı için şunu söyleyebilirim, iç çizimleri harikulade. Gizli ajan janrının tüm klasiklerini içinde barından çizimler Stephen Mooney’den ve tekrar üstüne basarak söylemek isterim uzun süredir bir çizgi romanın içine beni bu kadar çok sokmayı başaran sürekli bir çizgisel aksiyon ve orantı olmamıştı. Neredeyse tüm Black Widow panelleri karakterin, karakteristik özelliklerini ve “femme fatale” klişesinin altındaki önermeleri kusursuz şekilde sağlıyor. Hatta öyle ki, bazı anlarda Mooney’nin mükemmel bir Wonder Woman çizeri olabileceğine bahse girerken kesin kazanacağınızı düşünüyorsunuz.

Tabii BLack Widow sadece bir gizli ajan değil, bir anlamda “super-spy”, “avenger” ve daha eminim şu an aklıma gelmeyen Marvel’ın onlarca kalabalık gruplarına da üye! Bu yüzden hikayesinin sadece Solo bir origin story olarak kalması uzun vadede beklenemez gibime geliyor. Şimdilik hikayeyi okumazsanız çok şey kaybedersiniz kalitesinde olduğunu söyleyemem. “Güzel bir ajan hikayesi başlangıcı” serinin ilk sayısını anlatacak en doğru cümle olabilir. Iron Man cameo’su görüyoruz, eski çizgi romanaları takip etmemiş arkadaşlar için Black Widow & Iron Man flörtü ve karakterlerin birbirlerinin hayatlarında olan rolleri pek bir şey ifade etmeyebilir ama geçmişte öyle değildi!

Bitirirken şunu söyleyebiliriz, çizgisel işler sizi çizgi romanda daha fazla heyecanlandırıyorsa Web of Black Widow’u edinin. Koleksiyonunuzda limitli kapakları ya da ratio kapakları güzel bir yer alacaktır. İç çizimleri de sizi mutlu edecektir, hikaye anlamında şu an basılan daha iyi alternatifler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yine de tekrar belirtmekte fayda var, Martini söylerken “karıştırmayın yalnız” diyecek kadar ajan janrının bir takipçisiyseniz, o zaman mutlaka seriye abone olun!

Genel Puan : 7,2/10

Sevgiler

M.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir