Genel

King Thor İnceleme

2012 ‘de Godbutcher Arcıyla başlayan Thor : God of Thunder serisi sona erdiğinde açıkçası çizgi roman tarihinde bir karaktere en çok yakışan yazar & çizer ikililerinden birini tekrar göremeyecek olmanın verdiği hissiyat kötüyüdü. Muhteşem bir hikaye örgüsünü Ribic’in çizimleriyle görsel şölene dönüştüren God of Thunder, şimdi yarım kalan hikayesini King Thor ile bitirecek. Her şeyden önce çizgi roman, bu ikiliyi tekrar buluşturduğu için artı puanları topluyor.

Spoiler vermeden derinlemesine inceleme yazmak bildiğiniz gibi çok kolay bir iş değil, ama en azından şunu belirtelim King Thor, Godbutcher’da görmeye alıştığımız tüm karakterleri içerisinde barındırıyor. En çok da bombaların tanrısı Shadrak’ı tekrar görmek hoşuma gitti. Daha önceki yazıda bahsetmiştik, katman katman üç farklı zaman diliminde devam eden bir hikaye olarak planlamıştı Aaron, God of Thunder’ı. En çekici zamanlardan biri de King Thor’u gördüğümüz yani gelecekteki durumu anlatan bölümdü bana göre. Odin’in yerini alan All-Father Thor’un nelerle uğaştığını, tanrısal sorunlarını izlemek keyifliydi.

Rahatlıkla şunu söyleyebiliriz Aaron bunu ilk planladığında Donny Cates piyasada yoktu ve şu an onun olması tüm Necrosword, Gorr ve Knull denklemini mükemmel tamamlıyor. Ayrıca King Thor hikayesinde de God of Thunder’da eksik kalan Loki’yi görmeyi de ihmal etmiyoruz. God of Thunder, bir hikaye örgüsünün girişini yaparken, King Thor doğrudan aksiyona kaldığınız yerden devam etmenizi sağlayan bir çizgi roman. Bu konuda aldığı ücretin hakkını sonuna kadar verebiliyor diyebiliriz.

King Thor bir dünyanın sonunun gelmesini anlatacak bir çizgi roman için oldukça az karaktere sahip bu arada. Ve basit bir şekilde sizi hikayenin içine sokacak. Ancak King Thor bir devam çizgi romanı, yani Gorr, Shadrak, Thor’un torunları vb gibi konularda bilginiz yoksa hiç anlamadığınız bir maceranın içine sürüklenir ve istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Biraz ön okuma gerektiriyor ama yine de son tahlilde hikaye örgüsü olarak 9/10 diyebiliriz rahatlıkla.

Çizimlerde ise Esad hayal kırıklığı ya da kötü değil. Aşağıda bahsedecekler imden sonra öyle algılanma ihtimaline karşı bunu belirtmek istedim şimdiden temiz temiz. Ancak renklendiren ve çini arasında bir sıkıntı olduğu aşikar. Ribic’in çizimleri bir şekilde renklendirene kendi işini yapabilmesi için yeterli alanı bırakmamış gibi duruyor. Bu da panellerin özellikle karakter olmayan aksiyon anlatan çizimlerin biraz yetersiz durmasına sebep olmuş. Yani burada altını bir kez daha çizeyim uzun soluklu bir çizgi roman okuyucusu değilseniz, o kadar da çok gözünüze batmaz. Ben de birazcık hata bulmak için uğraştığımdan buna takıldım diyebiliriz.

Bitirirken şöyle diyebiliriz, Aaron kendi senfonisinin sonunu oldukça güzel notalar çalarak getirecek gibi. Mini seri olduğu için de okuması ve saklaması kolay olacak. Tabii Marvel evrenin Cates sonrası aldığı biçime katkısının ne olacağı da oldukça heyecan verici!

Genel : 8.5/10

İlgili Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.