Genel

For Thor, For Asgard!

Thor’un 1. sayısının en sonundaki okuyucuya sesleniş köşesini böyle bitirmiş Cates. Asgard İçin, Thor İçin! Sadece bu cümle bile yazarın bana kalırsa bu kadar güçlü bir karakter için ne kadar heyecanlı olduğunu görebiliyoruz. Cates aslında pek öyle A karakter yazmadı. Son yılda Marvel’ın yeni Bendis’i gibi gözükse ve neye elimizi atsak altından Cates’in bir işi çıksa da aslında bu onu sert bir Avenger’da ilk kez göreceğimiz bir seri. Hem de Jason Aaron gibi , Batman için Scott Snyder ya da Neal Adams neyse Thor için “o” olan bir ismin ertesinde.

Cates’in ilk sayıda başardığı en önemli şey hikayeye geçmeden, bana kalırsa karakteri bir anda kendinin yapmış olması. Ben Aaron’ın Thor’unu görmedim bu sayıda, ama Aaron’un Thor’unu görmemiş olmak, onun bir fanı olmama rağmen beni rahatsız etmedi, ziyadesiyle de mutlu etti. Çünkü, çizgi romanın en güzel yanlarından birisi bildiğiniz tanıdığınız karakterlerin bambaşka bir yüzünü gösterecek yazar & çizer kadrolarına olanak tanıması. Şimdi bakalım Cates’in elindeki King Thor ilk sayıda neleri başarmış, bizi neden heyecanlandırıyor ve genel olarak her şey nasıl?

War of Realms’in arkasına yerleşen hikayede, Thor yeni All-Father olarak Asgard tahtında. Artık bir Odin olmaması nedeniyle de, tanrısal tüm sorumluluklar ve bu kutsal diyarın yönetimi kendisinin elinde! E tabi tahmin ettiğiniz gibi çok büyük bir tehdit evreni tehdit edecek! İlk sayı açıkçası klasik bir Holywood filmi “hızında” ilerliyor. Klasik bir Holywood filminin de izleyiciyi pek sıktığı söylenemez. O yüzden kesinlikle sıkıcı ya da yorucu bir çizgi roman değil, bu da Aaron sonrasında Thor okuyucuları için oldukça önemli. Ben iyi bir Thor okuyucusuyum, Simonsondan bugüne kadar buldukça her Thor’u okurum. 90’lardaki saçmalıkları bile okumuşluğum var. O yüzden Thor’la ilgili hızlı sıkılıp hızlı bırakma gibi reflekslerim aşırı gelişmiş :p. Ama tabii ki Cates okurken bu olmuyor.

Tom King’in karakter kullanım tarzına benzer şekilde Donny Cates Lady Sif, Volstagg gibi karakterleri hikayeye yedirirken aynı zamanda 1.5 senedir Marvel’da elini atmadığı kozmik karakter kalmamasının da ekmeğini çok güzel yiyor. Yani aslında Cates’in bir “masterplan”‘i varsa sanırım Thor serisi onun en uç noktası. Spoiler vermeden anlatmak gerekirse Cates, Thor’u ve beraberindekileri kozmik seviye bir tehlikenin ve Galactus gibi karakterlerin ortasına atıyor. Bakalım tarihin en iyi “çekiç sallamasını” bu sayıda yapan Thor, ilerleyen dönemlerde daha neler yapacak!

Yazıları okuyanlar biliyor, ben genel olarak bir çizgi romana ödediğim ücretin bana geri gelişini test etmeyi seven biriyim. Bu çizgi romanda da Aaron’ın arkasından başka bir şey okumak çok hoşuma gitti, konu beni içine aldı, gelecek sayıları bekliyorum, karakterde rahatsız edici bir değişiklik yok, sürekli olmaya aday ve diğer hikayelere bağlanabilir. Ya açıkçası mükemmel bir ilk sayı. İlk arc’tan sonra mutlaka tekrar konuşalım.

Çizimlere değinemedim, ama Klein de gerçekten çok iyi ayak uydurmuş. Hatta yeni bir Thor görüntüsünün ne kadar fazla insanı rahatsız edeceği de göz önüne alınırsa oldukça cesur bir iş yapmış. Sen beğendin mi derseniz yeni kıyafeti ya da popüler deyimle “looku”, cevabım hayır 🙂 Ama ben Simonson’dan beri çok az Thor outfiti beğeniyorum, o yüzden burada bana bakmayın.

Genel Ortalama 9.5 / 10

İlgili Ürünler